Müslümanlara Karşı Getirilen Yasak 11 Eylül Faillerine Hediyedir

Ahmet Davutoğlu Middle East Eye’da yayımlanan makalesinde Trump’ın Müslüman ülkelere karşı getirdiği seyahat yasağını “11 Eylül faillerinin hayal edebilecekleri en büyük armağan” olarak tanımladı. Davutoğlu 11 Eylül’ün arkasında yatan fikrin halklar, dinler, toplumlar ve medeniyetlerin arasını açmak olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, yasağı dünya çapında kutuplaşmayı artıracak ve toplumlar, dinler ve medeniyetlerdeki fay hatlarını harekete geçirecek bir “süper güç hükümet politikası olarak İslamofobi’nin kurumsallaşması” olarak nitelendirdi.

İslam’ı ve Müslümanlar’ı güvenlik konusu haline getirmenin sadece ABD ile Müslüman vatandaşlarının arasını açmayacağını ifade eden Davutoğlu, aynı zamanda İslam dünyası ile de bir ayrışma yaşanacağının altını çizdi. Trump’ın Holokost Anma Günü’nde Müslüman yasağına ilişkin yasayı imzalamasını ise “tarihin bir ironisi” olarak nitelendirdi.

Makalede Davutoğlu ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması konusuna değindi ve bunu “ölümcül bir hata” olarak değerlendirirken Obama yönetiminin İsrail-Suriye barış görüşmeleri, Suriye ve İran anlaşmaları konularında bölgede başarısız bir dış politika izlediğini belirtti.

Kaynak: Middle East Eye