Amiral Kuznetsov’dan Kalkan Uçaklar 1.000’den Fazla Hedefi Vurdu

Suriye’deki görevini tamamlayan Admiral Kuznetsov uçak gemisinin Murmansk’taki ana üssüne dönmesi dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Kuzey Filosu Komutanı Nikolay Yevmenov, uçak gemisinden 117’si gece olmak üzere toplam 420 sorti yapıldığını açıkladı.

Bunun yanında arama ve kurtarma operasyonları için 750 sorti gerçekleştirildiğini belirten Yevmenov, “Muhteşem askeri teçhizatımız, silahlarımız ve pilotlarımızın profesyonel ustalığı, uluslararası terör örgütlerine ait 1.000’den fazla hedefi imha etmemize olanak sağladı” dedi.

Yevmenov, “Rus Donanması tarihinde ilk kez, uçak gemisinden kalkan uçaklar, doğrudan teröristlerin karargahlarını, kontrol merkezlerini, militan gruplarını, donanımını, mevzilerini ve terörist sığınaklarını vurarak muharebe misyonlarını icra etti” ifadelerini kullandı.

8 Kasım’da Suriye açıklarına varan Amiral Kuznetsov uçak gemisi grubu, ilk olarak 15 Kasım’da Humus ve İdlib’e yönelik operasyonlara katılmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de Moskova ve Ankara’nın garantörlüğünde bir ateşkes anlaşması sağlanması sonrası bu ülkeden Rus askeri güçlerinin kısmen geri çekilmesi kararını almıştı. Rusya’ya geri dönen ilk grup arasında ülkenin tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov ve personeli de yer almıştı.

Kaynak: Sputnik News